Pielęgnacja kostki brukowej

Kostka brukowa od kilkudziesięciu lat cieszy się niezwykle dużą popularnością. Nasi przodkowie kojarzą ją głównie z miejskimi placami, rynkami i starówkami miast. Dla nas obecnie jest materiałem wykorzystywanym do utwardzania nie tylko przestrzeni miejskich, ale również prywatnych posesji. Stosujemy ją do brukowania podjazdów, tworzenia chodników, parkingów i tarasów. Jest też uznawana za element infrastruktury ogrodowej, tworzy spójną całość pomiędzy bryłą budynku, a otaczającą go zielenią. Przybiera różne formy i kształty, sycąc nasze oczy przeróżnymi kompozycjami. Podkreśla charakter nieruchomości, bywa uzupełnieniem wizji inwestora lub projektanta. Jej niezaprzeczalnym atutem jest jej trwałość i wytrzymałość. By służyła nam na lata, warto o nią zadbać niezależnie od pory roku…

Głównymi czynnikami, które w znaczący sposób wpływają na żywotność naszej kostki brukowej są:

Wilgoć – Już na etapie przygotowania podbudowy warto zwrócić uwagę na jakość stabilizacji. Pomiędzy kostkami bruku występują szczeliny, które podczas ulewnego deszczu pełną funkcję odwodnienia. Odpowiednia stabilizacja (np. z firmy @Alfa-Bet) pomoże szybko odprowadzić nadmiar deszczu, nie powodując zastoju wody. Do uzyskania pełnego efektu warto zabezpieczyć kostkę preparatami hydrofobizującymi.

Są to głównie środki w postaci płynu, których zadaniem jest stworzenie warstwy zmniejszającej absorpcję wody, przy jednoczesnym zachowaniu właściwości oddychającej materiału. Tak przygotowana kostka nie nasiąka, co z kolei ogranicza do minimum ewentualność powstania pleśni, grzybów czy wykwitów.

Mróz – Znany jest nam widok zimowych nawierzchni nadszarpniętych zębem ujemnych temperatur. Pęknięcia, ubytki czy deformacje pojawiają się zwykle wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca. Dzięki nowoczesnej metodzie jaką jest wibroprasowanie, możliwe jest podniesienie szczelności materiału, poprzez mechaniczne zagęszczenie mieszanki betonowej.  Warto uzupełnić ochronę o dodatkowe środki pielęgnacyjne, których zastosowanie ograniczy negatywne skutki posypywania solą, zapobiegnie też tworzeniu się wykwitów solnych.

Zabrudzenia – Widoczny brud, czy plamy z oleju są zmorą niejednego właściciela podjazdu, który chciałby poszczycić się nienagannym otoczeniem swojego garażu. W tym celu warto zastosować preparaty przeciwdziałające wnikaniu zanieczyszczeń. Wiążą one kurz i brud, a następnie spływają z wodą. W tym miejscu warto wspomnieć o zabiegach poprzedzających impregnację. Do mycia stosujemy środki czyszczące, z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej i dedykowanym jej nakładkom. Należy zwrócić uwagę, by preparaty nie działały agresywne i nie wnikały w strukturę kostki. Może to skutkować niechcianymi odbarwieniami, osłabieniem odporności na czynniki atmosferyczne i szybszą eksploatację. Dobrze umyta i zaimpregnowana kostka brukowa odwdzięczy się nie tylko estetycznym wyglądem, ale także wydłużoną żywotnością naszego podjazdu, chodnika czy tarasu. Niezależnie od stosowanej przez producenta technologii hydrofobizacji (impregnacja w trakcie produkcji), pamiętaj o zapewnieniu nawierzchni dodatkowej ochrony.